Opublikowane na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Wejherowie (https://osw2wejherowo.pl/)

Projekt zawodowy

PROJEKT SYSTEMOWY: „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Szkolnictwo zawodowe w regionie a wyzwania rynku pracy”
Projekt ma na celu podniesienie jakości i atrakcyjności szkół zawodowych w regionie poprzez realizację programów rozwojowych przy współpracy z przedsiębiorcami
Działania w ramach projektu:
* kreowanie pozytywnego wizerunku szkolnictwa zawodowego w regionie poprzez kampanię medialną, organizację konferencji i targów oraz wykonanie portalu,
* opracowanie standardów praktyk zawodowych i praktycznej nauki zawodu dla uczniów szkół biorących udział w projekcie,
* prowadzenie warsztatów z całożyciowego doradztwa zawodowego zgodnie z opracowanym w tym celu programem,
* prowadzenie zajęć z języka obcego zawodowego zgodnie z opracowanym w tym celu programem,
*stworzenie bazy kompetencji jako narzędzia umożliwiającego niwelowanie luk kompetencyjnych w kształceniu zawodowym,
*doposażenie pracowni kształcenia zawodowego w szkołach zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.


20 uczniów OSW nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie brało udział w kursie florystycznym. Uczestnicy szkolenia zostali podzieleni na dwie grupy. Zajęcia teoretyczne zostały przeprowadzone w soboty 15 i 22 listopada 2014 r. dla obu grup w wymiarze 16 godzin. Zajęcia praktyczne odbywały się po lekcjach, w godzinach popołudniowych od 03 listopada do 27 listopada 2014 r. po 40 godzin dla każdej grupy. Szkolenie odbywało się w wynajętych pomieszczeniach kwiaciarni wyposażonych w niezbędne narzędzia i pomoce dydaktyczne. Kurs prowadziła doświadczona florystka - pani Teresa Stencel. Zajęcia były przygotowane w ciekawy sposób, dostosowany do potrzeb i możliwości niepełnosprawnych uczniów. Uczniowie chętnie uczestniczyli w kursie ze względu na dużą różnorodność realizowanych zajęć. Poznali również możliwości dekoracji świątecznych. Dużą zaletą dla uczniów jest rozwój zmysłu estetycznego, smaku kolorystycznego, wyczucia proporcji oraz zręczność. Uczniowie wyrażali bardzo pozytywne opinie na temat osoby prowadzącej, tematyki zajęć, warunków dydaktycznych, zaplecza technicznego oraz nabytej wiedzy i umiejętności. Współpraca z firmą odpowiedzialną za kurs przebiegała bardzo sprawnie, terminowo i w sympatycznej atmosferze.

 Od maja 2013 r. nasze wychowanki biorą udział w kursie „Manicure i stylizacja paznokci”. Pani Sandra Staszewska uczy kursantki fachowej terminologii i praktycznych umiejętności. Dziewczęta poznały już sposób wykonania profesjonalnego manicure, utwardzania naturalnej płytki paznokci, przedłużania paznokci i wszelkiego rodzaju zdobnictwo (lakierami, żelem, akrylem czy zatapianie ozdób). Wszyscy wiemy (szczególnie kobiety), że zadbane dłonie i paznokcie są elementem naszego wizerunku, warto więc systematycznie poświęcać na ich pielęgnację odrobinę czasu.  

 W roku szkolnym 2012/2013 w ramach projektu w naszym Ośrodku zostały podjęte działania:

* kursy na prawo jazdy kat. B dla 6 uczniów ZSZ i Technikum,
* prowadzenie zajęć z języka obcego zawodowego,
* doposażenie pracowni kształcenia zawodowego: 
          - doposażenie w sprzęt komputerowy o wartości  4 000 zł.
          - doposażenie w sprzęt gastronomiczny (piec konwekcyjno-parowy, uzdaczniacz wody, kocioł warzelny, szafa chłodnicza) o wartości 61 700 zł.

Adres źródła: https://osw2wejherowo.pl/z-zycia-osrodka/realizowane-projekty/projekt-zawodowy