W dniu 19.09.2023 roku młodzież szkoły branżowej wyjechała na wycieczkę w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Celem jest poznawanie Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.
Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Toruniu, gdzie byliśmy w Muzeum podróżników Tony’ego Halika. Jest tam ponad 800 eksponatów kultur pozaeuropejskich przekazany mieszkańcom Torunia w roku 1999 przez Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę i dziennikarkę.
Następnie udaliśmy się do Muzeum Toruńskiego Piernika chcąc poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika w niezwykłej atmosferze i z humorem!
Kolejnym punktem w drugim dniu „Poznaj Polskę” była wycieczka do ogrodu botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, położony w sąsiedztwie popularnych Łazienek Królewskich. Spacerując mieliśmy okazję obejrzeć m.in.: dział roślin różnych środowisk, leczniczych, ozdobnych czy pnączy. W zależności od pory roku można zobaczyć jak pięknie kwitną różne rodzaje kwiatów. Po zwiedzaniu uroczego ogrodu pojechaliśmy do Muzeum Niepodległości – Muzeum Więzienia Pawiak. To szczególne miejsce, upamiętnia stare więzienie działające w tym miejscu w latach 1835-1944. W jego murach byli osadzani polscy patrioci walczący z rosyjskim zaborcą, po 1918 roku więźniowie polityczni – głównie komuniści, a w czasie II wojny światowej osoby zatrzymane w łapankach, często kobiety i dzieci, ale też członkowie ruchu oporu. Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni. Ostatnim punktem naszego zwiedzania było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Muzeum przywraca pamięć o ich bogatej kulturze i dziedzictwie, w symbolicznym miejscu w centrum Warszawy – na terenie przedwojennej dzielnicy zamieszkałej głównie przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez Niemców w getto.
W trzecim dniu naszej wycieczki zwiedzaliśmy starówkę. Zatrzymaliśmy się także na Rynku Starego Miasta, gdzie znajduje się Pomnik Syreny. Byliśmy na Placu Zamkowym, przy którym stoi Zamek Królewski i kolumna Zygmunta III Wazy. Potem udaliśmy się do Zamku Królewskiego w Warszawie. Zobaczyliśmy Królewskie apartamenty, Salę Tronową Salę Senatorską, w której w 1791 roku uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. oryginalne bezcenne eksponaty jak trony królewskie, obrazy Jana Matejki.
Uczestnicy wyjazdu mile spędzili czas, wszystkim dopisywał dobry humor. Zobaczyliśmy wiele zabytków oraz ciekawych obiektów, które na pewno pozostaną w naszej pamięci.
Galeria zdjęć