W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego Programu „Sportowe Talenty”, który jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej. Celem programu jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej uczniów. Wyniki testów, datę ich przeprowadzenia oraz masę ciała i wiek ucznia nauczyciele wprowadzili do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.
Wyniki badań sprawnościowych jednoznacznie wskazują na stan zdrowia (sprawność fizyczną) naszych uczniów. Z uwagi na specyfikę szkoły, występujące dysfunkcje u dzieci wynikające z różnego rodzaju niepełnosprawności (niesłyszący, słabosłyszący, autyzm, afazja, FAS, Asperger, niepełnosprawności intelektualne i sprzężone) oraz zaburzenia emocjonalne uważamy, że w roku szkolnym 2024/2025 należy kontynuować usprawnianie ruchowe naszych uczniów.
W maju br. została przeprowadzona ewaluacja, która również wskazuje na potrzebę zwiększenia aktywności nie tylko naszych uczniów ale również całej społeczności szkolnej.
Zespół ds. Promocji Zdrowia wybrał priorytet: Obniżona sprawność fizyczna uczniów.
W związku z powyższym jako cel SZPZ w roku 2024/2025 proponujemy:
Wzrost aktywności ruchowej uczniów. Zachęcanie całej społeczności szkolnej do zwiększonej aktywności fizycznej.
W załączniku plan pracy SZPZ na ten rok szkolny.
Skład zespołu SZPZ w szkole podstawowej:
Koordynatorem SZPZ pozostaje Anna Maciejewska
27 września nasza placówka po raz pierwszy dołączyła do obchodów Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD)!
To wyjątkowe święto ruchu jednoczy dzieci z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. W zeszłym roku wzięły w nim udział aż 41 krajów z różnych zakątków świata, także my staliśmy się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!
W tym roku Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym UNICEF Polska.
Celem ESSD jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej, a tegorocznym tematem przewodnim jest „edukacja w ruchu”. W związku z tym, w ostatni piątek września w naszej placówce królowały zajęcia w ruchu.
Aby umilić sobie Dzień Chłopaka klasy I przygotowały dzisiaj pyszne, zdrowe lody sorbetowe.
Międzynarodowy Dzień Głuchych
Dziś po raz kolejny z wielką radością, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Głuchych.
W czasie uroczystości posłuchaliśmy zadziwiającego wywiadu z naszą niedosłyszącą nauczycielką. Wszystkie dzieci za udział w konkursie otrzymały smaczne owoce.
Kolejny dzień Zielonej Szkoły rozpoczęliśmy energiczną rozgrzewką, tym razem panem Kamilem.
Po śniadaniu poznaliśmy chmielńskie legendy po czym rozpoczęliśmy grę terenową "Kaszebscze klamoty", która pochłonęła nas całkowicie.
Klasy SPa i SPb wybrały się na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego. Uczniowie mieli okazję podziwiać różnorodne gatunki ryb oraz ich środowisko naturalne. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń.
Wyjście na basen.
W ramach obchodów Dnia Ziemniaka klasy I spotkały się w internackiej kuchni, aby wspólnie wykonać stworki i zwierzaki z gotowanych ziemniaków i innych warzyw.
Aktywna przerwa
Pierwszoklasiści w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka
W dniu dziejszym odbyła się lekcja o bezpieczeństwie na drodze i pozycji ochronnej ,,na żółwia” w sytuacji ataku agresywnego psa.
Mufinki dyniowe klasy 1a
Wycieczka do Wejherowa klas drugich
Wdrażamy do aktywności uczniów klas I-III
Warsztaty kulinarne klas 3
Uczniowie klas 5 wzięli udział w warsztatach czerpania papieru w wejherowskiej Ekofabryce. Podczas zajęć wykonali piękne papierowe karty, pogłębili także swą wiedzę z zakresu recyklingu, segregacji odpadów i dbania o środowisko.
26 listopada 2024 roku klasy V i VI naszej szkoły wyruszyły w podróż do Malborka.
Siostry Jakobina i Magdalena przeniosły nas w średniowieczne czasy. Zwiedziliśmy zamek niski, średni i wysoki, pełen niezwykłych komnat, krużganków i schodów. Po obiedzie czekał na nas patron naszego miasta Wejherowa – Jakub Wejher. Opowiedział nam, co robił w Malborku. Razem tworzyliśmy kolorowe mozaiki. Dzień zakończyliśmy wieczornym spacerem po rynku.
Rano pożegnaliśmy Malbork i z naszym kierowcą Panem Jarkiem przyjechaliśmy do Gdańska. Wdrapaliśmy się na szczyt widokowy Muzeum Nauk Hewelianum. Zwiedzaliśmy wystawę interaktywną - nauki ścisłe. Potem uczestniczyliśmy w warsztatach "Robota dla Robota". Następnie odwiedziliśmy Wyspę Spichrzów, gdzie zjedliśmy pyszny obiad. Po posiłku spacer po starym mieście, obowiązkowo fontanna Neptuna i Jarmark Bożonarodzeniowy . Szczęśliwy i pełni wrażeń wróciliśmy do naszego kochanego Wejherowa.
Wizyta klasy 1a w Zespołach Ratownictwa Medycznego szpitala w Wejherowie.
Wiemy, jak ratownik medyczny przygotowuje karetkę do wyjazdu, jakiego sprzętu używa, jak wygląda jego ubranie, co skrywa wnętrze karetki oraz gdzie ratownik może odpocząć po ciężkiej pracy.
Piernikowe szaleństwo klasy SPA
Mikołajkowe zawody
Wyniki ankiety „Świadomość uczniów na temat aktywności fizycznej”
Zimowy ruch na śniegu
Mini eksperyment z cukierkami Skittles. Pierwszaki obserwują jak mieszają się kolory.
Aktywny początek miesiąca w klasach młodszych.
Kolejny raz ruszyła nasza szkolna "Manufaktura mydła". Uczniowie przygotowali piękne, pachnące mydełka dla swoich kochanych Dziadków.
BAL KARNAWAŁOWY 2025
Dziś w naszej szkole odbyło się wyjątkowe ostatkowe spotkanie karnawałowe, zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Było mnóstwo radości, tańców i świetnej zabawy!
Uczniowie mieli okazję nauczyć się kroków do tańca Zorby, wziąć udział w różnorodnych konkursach i zabawach, a także potańczyć przy swoich ulubionych piosenkach.
Wiele osób zaprezentowało fantastyczne przebrania, które nadały niezapomniany klimat.
Wspomnienia z Balu Karnawałowego klas 1-3 SP
Aktywny początek marca.
W pierwszym dniu kalendarzowej wiosny postanowiliśmy wysiać rzeżuchę. Będziemy z niecierpliwością obserwować kiedy pojawią się pierwsze kiełki.
Klasa I//II ZW doskonaliła dzisiaj koordynację wzrokowo-ruchową, precyzję, a także krwatywność dzięki możliwości samodzielnego wykonania butelek sensorycznych. Było coś dla ucha i coś dla oka :)
Autokarem pełnym podekscytowanych uczniów (i nauczycieli) ruszyliśmy na wycieczkę do Kniewa na Strusią Farmę. Karmiliśmy zwierzęta ciasteczkami, które samodzielnie wykonaliśmy, były gry i zabawy na świeżym powietrzu, a także przejazd bryczką. Szkoda, że to co dobre tak szybko się kończy.
Sportowa rywalizacja między klasami 4–8 w formie wyzwania z nominacjami.
Sportowe Wyzwanie Klas 4–8: “Kto da radę lepiej?
Opis akcji:
Każda klasa wykonuje jedno wyzwanie sportowe (np. skakanie przez skakankę, plank, taniec drużynowy, tor przeszkód), nagrywa krótki filmik lub pokazuje to na żywo, a na końcu nominuje kolejną klasę, która ma podjąć wyzwanie i nominację dalej!
Dużo emocji i pozytywnej energii dostarczyła wizyta psów zaprzęgowych z Przystanku Alaska
Możliwość zbliżenia się do tych wyjątkowych psów rasy Husky, próby kontaktu, głaskanie i zabawa, słuchanie opowieści psich opiekunów i trenerów, to nauka i terapia w jednym!
Przejazd maszera z psim zaprzęgiem pokazał, że praca w drużynie to żywioł.
Zajęcia odbyły się dzięki dofinansowaniu z PFRONu.
Podróże.
Zwiedzanie mauretańskiej twierdzy Alcazaba pozwoliło nam przenieść się w czasie i poczuć ducha andaluzyjskiej historii. Podziwialiśmy zapierające dech w piersiach widoki oraz niezwykle egzotyczną przyrodę Malagi i regionu Andaluzji.
Wyjazd odbywa się w ramach projektu: „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej. Poszerzanie horyzontów osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021–2027.
Dnia 18 czerwca 2025r odbyła się wycieczka do Szymbarka – malowniczej miejscowości położonej na Kaszubach. Główną atrakcją był Skansen Centrum Edukacji i Promocji Regionu, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. słynny Dom Do Góry Nogami, Najdłuższą Deskę Świata oraz replikę bunkra Gryfa Pomorskiego. Wycieczka była okazją do poznania kultury kaszubskiej, historii regionu oraz wspólnej zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda dopisała, a uczestnicy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.