Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

PIKNIK NAUKOWO-ŻEGLARSKI

19 maja 2023 w ośrodku można było wziąć udział w Pikniku Naukowo-Żeglarskim. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy”. 

Realizatorem projektu jest Samorząd Województwa Pomorskiego. Wydarzenie otworzyli wspólnie wicemarszałek województwa pomorskiego pan Józef Sarnowski wraz z dyrektor ośrodka panią Eweliną Lulińską. Przywitali wszystkich zaproszonych gości oraz uczestników pikniku i zachęcili do zabawy. Imprezę zaszczycili również obecnością dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu pan Adam Krawiec oraz Wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski.
Współorganizatorem pikniku była 3.Flotylla Okrętów im. Komandora Romanowskiego.
Piknik to impreza plenerowa popularyzująca naukę oraz tematykę żeglarstwa w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, eksponaty. Spotkanie miało pokazać, że nauka i żeglarstwo mogą być naprawdę pasjonujące. Było to wspaniałe miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi czy żeglarstwem dotąd jeszcze nie poczuli – a piknikowe prezentacje mogły w nich zaszczepić tego bakcyla. Do zabawy zaproszono 14 szkół z poszczególnych gmin województwa pomorskiego. Przez cały czas trwania imprezy działo się wiele ciekawych rzeczy. Eksperymentom i demonstracjom naukowych osiągnięć towarzyszyły występy między innymi zespołu orkiestry wojskowej Riviera czy prelekcje prelegentów pt. „Opowieści Morskie” o urokach życia morskiego. Na rozlicznych piknikowych stanowiskach uczestnicy mogli między innymi zapoznać się z językiem migowym w żeglarstwie. Brać udział w różnych atrakcyjnych konkursach sportowych takich jak między innymi: przeciąganie liny, rzuty rzutką ratowniczą do celu. Poznać zasady tworzenia węzłów żeglarskich, czy też przyjrzeć się z bliska kombinezonowi nurka itp. Dodatkowe atrakcje stanowiły punkty puszczania dużych baniek, malowania twarzy jak też pokaz klocków Lego Morska Przygoda i gra strategiczna na hali sportowej ośrodka.
Na terenie Jednostki Wojskowej Marynarki Wojennej odbyły się między innymi: nauka nawigacji z mapą, pokaz broni i sprzętu wojskowego. Udostępniona została do zwiedzania Sala Tradycji. Uczestnicy pikniku mogli także postrzelać z broni laserowej czy wejść do środka samochodów bojowych. Dużą popularnością cieszyło się stanowisko punktu służby medycznej, gdzie prezentowano podstawy udzielania pierwszej pomocy w wojskowej karetce pogotowia ratunkowego. Na stanowisku Sanepidu popularyzowano zachowania prozdrowotne, uczono jak dbać o profilaktykę. Wszyscy wspaniale razem bawili się. Była to okazja do integracji środowiska osób niesłyszących ze światem zewnętrznym. Jest niemal pewne, że każdy znalazł tutaj coś dla siebie.
Na naszych gości po aktywnościach sportowych czekał słodki poczęstunek. Była to niezwykła przygoda dla nas wszystkich. Czekamy na następne tak udane spotkania!!!

Galeria zdjęć

Relacja w TTM

PIKNIK NAUKOWO-ŻEGLARSKI “POMORSKIE ŻAGLE WIEDZY”