Cykl zajęć "Alternatywne metody spędzania wolnego czasu" - międzyszkolny turniej tenisa stołowego z rozgrzewką
Hokej
Jak co roku zawitał do nas Szkolny turniej w unihokeja, gdzie udział zawsze biorą uczniowie naszego Ośrodka!
Ogólnopolski Turniej w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów
Nasi uczniowie zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim Turnieju w Piłce Nożnej Niesłyszących Juniorów w Olecku!
1 .12.2019 roku koordynatorem SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE w naszym Ośrodku została pani Małgorzata Ossowska.
12.12.2019 roku p. Małgorzata Ossowska i p. Arkadiusz Rumpca wzięli udział w szkoleniu pt. "Wybór i formułowanie problemu priorytetowego w planowaniu działań w Przedszkolu i Szkole Promującej Zdrowie organizowanym przez p. Joannę Dzienis.
Czekoladowe ciasteczka owsiane, czyli jak podczas weekendu w internacie, wychowankowie przygotowują smaczny podwieczorek.
Promując zdrowy styl życia zwiedzamy Kamienne Kręgi w Wesiorach oraz bierzemy udział w warsztatach w Ogrodzie Botaniczny w Gołubiu.
"Koń - moje hobby". Promujemy zdrowy styl życia wychowanków internatu.
Także podczas nauki zdalnej związanej z zagrożeniem epidemii koronawirusa w Polsce, promujemy zdrowy styl życia wśród naszych wychowanków.
Promocja zdrowia podczas nauczania zdalnego poprzez aplikacje Teams w internacie w I grupie dziewcząt.
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - zajęcia sportowe.
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - jesienią, kiedy na dworzu pada i pada, chętnie korzystamy wyjść na halę sportową.
"W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH" - nasi wychowankowie aktywnie korzystają z zajęć na siłowni i w salce tanecznej.
Mimo ograniczeń związanych z zagrożeniem koronawirusem, aktywność fizyczna na śniegu, sprawia naszym wychowankom bardzo dużo radości...
Po raz kolejny spotykamy się z naszymi wychowankami poprzez aplikację Teams, ale nawet wtedy zachęcamy je do regularnej aktywności fizycznej.
17 marca 2021 roku odbyło się szkolenie przeznaczone dla przedszkoli i szkół/placówek zainteresowanych ubieganiem się o Krajowy Certyfikat "Szkoła Promująca Zdrowie",
w którym braliśmy udział.
Prowadzącymi były p. Elzbieta Sumowska, Joanna Pichlak z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Malborku.
"I ZNOWU RAZEM" - nasi wychowankowie uczą się już stacjonarnie, wrócili do internatu i chętnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju aktywność ich fizycznych w lesie, w pobliżu naszego ośrodka.
Rok szkolny 2021/2022
Cel działań naszego Ośrodka w roku szkolnym 2021/2022
Podnoszenie motywacji i podejmowanie działań zachęcających uczniów do aktywnego spędzania czasu wolnego, dbania o własne zdrowie, rozwijanie umiejętności związanych z prawidłowym odżywianiem oraz wzrost aktywności ruchowej.
Koordynatorem Programu Szkoła Promująca Zdrowie zostaje pani Anna Maciejewska.
W skład zespołu wchodzą : Zyta Dzienisz, Katarzyna Penkowska, Hanna Śledź, Anna Lietzau, Kamil Kaluziński, Marzena Szaro – Truchan, Małgorzata Ossowska, Alicja Zielińska, Przemysław Gleske, Katarzyna Malinowska -Rezk, Katarzyna Sokołowska, Tadeusz Czonstke i Beata Baranowska.
Plan działań w roku szkolnym 2021/2022
Zajęcia sportowo-rekreacyjne
W tym roku szkolnym postanowiliśmy zadbać o formę fizyczną i zdrowie uczniów szkoły podstawowej, a powiedzenie „w zdrowym ciele zdrowy duch” będzie towarzyszyło wszystkim naszym prozdrowotnym działaniom.
28 września nasi wychowankowie udali się na zajęcia sportowo-rekreacyjne do Aquaparku w Redzie. W tej krainie wodnych przygód czekało na wszystkich wiele atrakcji. Żaden z uczestników nie odmówił sobie zabawy na szalonych zjeżdżalniach, obrotowym aquaspinerze czy wodnej ścieżce. Kto chciał mógł skorzystać z relaksu w gorącym, wodnym wulkanie. Pośród kolorowych basenów i zakręconych zjeżdżalni budowaliśmy swoją wytrzymałość, odporność fizyczną i wzmacnialiśmy kręgosłup. Radość i zdrowa energia towarzyszyły nam przez cały dzień.
Czy jest nadal w szkole uczeń, który nie lubi wody? Po zajęciach w aquaparku z pewnością nie.
"Dzień Ziemniaka"
A wieczorem... Po kolacji... Wychowankowie Internatu w ramach realizacji Szkoła Promującej Zdrowie zaczęli świętować "Dzień Ziemniaka".
Wszyscy chętni chłopcy wraz z wychowawcami przyszli do internatu dziewczynek.
Dziewczynki przez kilka wcześniejszych dni przygotowywały wspólnie z wychowawczyniami rozmaite akcesoria do wspólnej zabawy.
I tak:
1) w holu pojawiła się pierwsza atrakcja, czyli "FOTO ZIEMNIAK", gdzie na tle olbrzymiego ziemniaki wszyscy chętni zrobili sobie zdjęcia
2) następnie w świetlicy I grupy dziewcząt wychowankowie obejrzeli prezentację na temat roli ziemniaka i innych warzyw w życiu człowieka oraz sposobów wykorzystania ich do wykonania różnorodnych stworków, zwierzątek i ludzików...
3) kolejnym krokiem było, dzięki wykorzystaniu własnej wyobraźni, kreatywności i poczuciu humoru stworzenie własnego "Ziemniaczanego Ludka". Oczywiście wszystkie prace były bardzo ciekawe i zostały umieszczone w "Galerii Stworka".
4) na zakończenie na wszystkich uczestników czekała słodka niespodzianka oraz tańce przy "ziemniaczanych piosenkach".
Czy wiecie, że ziemniak jest warzywem, które przybyło do Polski z Ameryki Południowej? Choć szarobury i nieco brudny, króluje na naszych stołach od lat. Warto go jeść i doceniać, bo jest zdrowy, bogaty w witaminy i minerały oraz bardzo smaczny.
28 października podczas Dnia Ziemniaka uczniowie szkoły podstawowej mogli poznać walory tego warzywa. W ramach realizacji programu „Szkoła Promująca Zdrowie” odbyły się konkursy i zawody sportowe z ziemniakiem w roli głównej. Rzucanie do celu, slalom z ziemniakiem na łyżce, kręgle, skakanie w workach a także sadzenie kartofli to atrakcje, w których braliśmy udział. Po dawce pozytywnej energii i sportowej rywalizacji czekały na wszystkich pieczone w ognisku ziemniaki i kiełbaski.
Galeria zdjęć Dzień Ziemniaka 2021Najmłodsi uczniowie klas 1-3 świętują Dzień Ziemniaka.
Uczniowie z zespołu terapeutycznego oraz z kl IIIa robiły
jarzynowe zwierzęta z ziemniakiem w roli głównej.
„"Jabłko – magiczny owoc”
Warsztaty dla dziewcząt
Bycie nastolatką nie jest łatwe. Zwłaszcza dojrzewanie to burzliwy i emocjanalny, a jednocześnie naturalny okres życia, który musi przejść nastoletnia dziewczyna, aby stać się młodą kobietą.
W ramach Programu Profolaktyki Zdrowotnej dla Dziewcząt w internacie dziewczynek odbyły się zajęcia warsztatowe pt. "Akademia Dojrzewania", które na zaproszenie wychowawczyń p. Czesi i p. Małgosi poprowadziła p. Pielęgniarka.
Dziewczynki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach, podczas których dowiedziały się jak zaobserwować i zrozumieć zmiany w swoim wyglądzie i zachowaniu oraz jak zaakceptować swoje "nowe" ciało i nauczyć się o nie dbać.
Wycieczka na targMając na uwadze zdrowe odżywianie uczniowie Szkoły Podstawowej klasy III a, II a i zespołu terapeutycznego 1-3 wybrali się na miejscowe targowisko. Trudno się zdecydować, czy lepsze są warzywa czy owoce ? Najlepiej kupić jedno i drugie. Z warzyw możemy robić pyszne sałatki, a z owoców zdrowy sok. Wycieczka na targ zawsze dostarcza wiele wrażeń!
Wycieczka do pobliskiego ogrodu
W ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie uczniowie zespołu terapeutycznego wybrali się na dydaktyczną wycieczkę do pobliskiego ogrodu. W ogrodzie dzieci poznawały nazwy warzyw i owoców. Wycieczka dostarczyła też dawkę zdrowego powietrza i odrobinę ruchu.
Od poniedziałku w naszej szkole trwa tydzień warzyw i owoców.
Uczniowie zespołu terapeutycznego czyli Agatka, Franuś i Fabian przygotowali pyszny sok marchewkowy. W przeciwieństwie do wielu innych soków przygotowuje się go na zimno co oznacza, że zachowuje wszystkie cenne właściwości marchwi – a jest ich naprawdę mnóstwo! Warto go pić codziennie nie ze względu na jego smak, lecz przede wszystkim na walory zdrowotne.
Tydzień warzyw i owoców trwa! Nasi kochani uczniowie z zespołu SP a, SP b i SP c przygotowali sok warzywno – owocowy z marchwi, jabłek i imbiru. Taki sok jest zdrowy i ma wiele witamin. Mamy nadzieje, że pozostałe dzieci i młodzież naszej szkoły przyłączą się do naszej akcji.
Dzieci z klasy III a i I ZW SP w ramach projektu
Warzywa i owoce w szkole postanowiły zrobić bardzo smaczny i zdrowy sok marchwiowo - jabłkowy. Pracy było bardzo dużo ale ta forma nauki dzieciom bardzo się spodobała - nauka przez zabawę.
Poniżej przedstawiamy Wam fotorelacje z zajęć.
Uczniowie klasy Sp C poznają nazwy owoców i warzyw. Przez zabawę do nauki - takie mamy hasło dnia. Wszyscy uczniowie lubią, kiedy Pani Hania chwali ich prace. W szczególności Karolina, która zawsze stara się być najlepsza. Po części teoretycznej jutro część praktyczna będziemy układać obrazy z owoców.
Uczniowie klasy SpA, SpB i SpC przygotowali
obrazy z owoców. Do kompozycji wykorzystali: winogrona, jagody, jabłka, gruszki, banany, kiwi i kaki. Z pozostałych owoców zrobili sałatkę owocową, którą skropili odrobiną soku z cytryny. Tak przygotowane owoce zniknęły w mgnieniu oka z talerzy.
Zamiast Fanty, zamiast Coli,
zdrowy napój imbirowy" - Pod tym hasłem uczniowie klasy SPc samodzielnie przygotowali zdrowy napój w skład którego wchodzi imbir, miód i cytryna. Uczniowie chętnie zamienili niezdrowe napoje na dzbanek pełen zdrowia.
Uczniowie klas SPa, SPb, SPc z pomocą nauczycieli organizują
ogródek szkolny. Wraz z przyjściem wiosny zakwitną w nim kwiaty, które wyrosną z zasadzonych dziś przez uczniów cebulek.
Uczniowie z klas 1a, 2a, 2b i 3b poznały miejsce ziemniaków w piramidzie żywienia, dowiedziały się skąd przywędrowały do naszych kuchni, oraz jakie mają wartości odżywcze. Następnie, poznały wiersz Hanny Łochockiej " Co można zrobić z ziemniaka?" i rozmawiały na temat znanych i lubianych potraw z ziemniaków. Wszyscy jednogłośnie zdecydowali, że frytki są najsmaczniejsze. Wspólnie ustaliliśmy i zapisaliśmy na tablicy plan działania a następnie przystąpiliśmy do pracy. Przetworzone ziemniaki wspólnie zanieśliśmy do kuchni i przekazaliśmy paniom kucharkom. Zobaczyliśmy także urządzenia wykorzystywane w kuchni.
Gotowe frytki windą trafiły do naszej sali. Były najlepsze na świecie :)
Korzystając z uroków jesieni, a dokładniej mówiąc z jej owocowych darów, postanowiliśmy urozmaicić nasze śniadania w
zdrowe przekąski. Dzieci z klasy Ib i II a wykonały szaszłyki ze swoich ulubionych owoców. Na patyczkach królowały: jabłka, gruszki i winogrona. Nie zabrakło również owoców egzotycznych, takich jak: banan, pomarańcza czy kiwi. Samodzielne wykonanie szaszłyków sprawiło dzieciom mnóstwo frajdy, a przy okazji powtórzyliśmy nazwy oraz pisownię owoców.
Dbać o zdrowie to też dbać o higienę jamy ustnej i zęby.
Uczniowie naszej szkoły w Powiatowym Zespole Szkół Medycznych w Wejherowie brały udział w
warsztatach stomatologicznych. Dzieci uczyły się jak prawidłowo szczotkować zęby. Segregowały do odpowiednich koszyczków obrazki przedstawiające produkty zdrowe i szkodliwe dla zębów. Kolorowały " stomatologiczne obrazki. Odwiedziły też nowoczesny gabinet, w którym mogły przetestować wygodny fotel i wypróbować narzędzia stomatologiczne.
Drugie śniadanie
"W szkole podstawowej wszyscy są uśmiechnięci przez cały dzień, bo wiedzą, że drugie śniadanie jest OK”.
Czy wiecie, że spożywanie drugiego śniadania jest równie ważne jak pierwsze? Dzięki niemu przedłużamy sobie dawkę energii
i witalności na resztę dnia, unikamy nieprzyjemnego poczucia głodu, a także apatii, złości i zmęczenia. Wiedzą o tym nauczyciele SP, którzy 26 listopada podczas akcji „Zdrowo i wesoło czyli drugie śniadanie nauczycieli” zachęcali do regularnego konsumowania pełnowartościowego drugiego śniadania. Kolejna akcja promująca potrzebę spożywania drugiego śniadania odbędzie się w grudniu.
Wyjazd do Aquaparku w RedzieW śnieżny, piątkowy dzień klasy IVa, Va i VIIa ćwiczyły swoje pływackie umiejętności w Aquaparku w Redzie. Pobyt na basenie był dla wszystkich czasem aktywnej nauki i dobrej zabawy jednocześnie. Ćwiczyliśmy jak prawidłowo oddychać w wodzie, wzmacnialiśmy kręgosłupy, a przede wszystkim dostarczyliśmy naszym ciałom pozytywnej energii, niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania zimą.
Cykl warsztatów kulinarnych w szkole ponadpodstawowej "Pierniki na święta"
Mikołajkowe Zawody Sportowe
Jako „Szkoła Promująca Zdrowie” wykorzystujemy każdą okazję, by zachęcać naszych uczniów i ich nauczycieli do aktywnego spędzania czasu. 6 grudnia odbyły się Mikołajkowe Zawody Sportowe. Działo się na naszej hali, oj działo… Energia i duch sportowej rywalizacji rozpierał wszystkich. Każdy znalazł konkurencję sportową, w której mógł zabłysnąć formą i umiejętnościami sportowymi. Można było wykazać się siłą mięśni podczas toczenia śnieżnej kuli, sprawdzić swoją szybkość oraz koordynację ruchową w czasie pokonywania prezentowego toru przeszkód, spróbować jazdy na hulajnodze wioząc wór prezentów a także wziąć udział w turnieju tenisa stołowego. Na zakończenie sportowych zmagań każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy mikołajkowy medal.
Szkolenie nauczycieli "Zajęcia nie do końca ruchowe”Szkolenie nie zawsze musi być w pozycji siedzącej. Przekonali się o tym nauczyciele, którzy brali udział w szkoleniu z dr Iwoną Bonisławską z AWFiS Gdańsk. Najpierw trochę teorii jak dbać o zdrowie a potem … zdrowy ruch. Ćwiczenia rozgrzewające były preludium do rozgrywek w fantastyczną grę MÖLKKY.
Piernikowe szaleństwa - czyli jak zrobić zdrowe pierniki?
Czy można zrobić zdrowe pierniki? Pierniki, których zapach nie tylko wypełni nasze nosy i spowoduje napad apetytu, ale również napełni serca tym, co nieuchwytne – świąteczną atmosferą, która jest związana ze wspólnym przygotowaniem ciasta, wykrawaniem bożonarodzeniowych kształtów
i próbowaniem jeszcze gorących ciastek, które dopiero co wyszły z piekarnika, ale „już, już, muszę ich spróbować, żeby sprawdzić, czy na pewno wyszły pyszne”.
W naszej szkole uczniowie, postarali się, aby :
- pierniki były z niską zawartością tłuszczu, zatem dodaliśmy masło klarowane,
- mąka była zdrowa, czyli orkiszowa lub owsiana,
- przyprawa korzenna była własnoręcznie wymieszana,
- cukier i miód zastąpić suszonymi owocami.
Pierniki wyszły idealne więc tym roku postanowiliśmy nasze wypieki przekazać pensjonariuszom wejherowskiego Domu Pomocy Społecznej. Radość i poczucie magii świąt było czuć wszędzie.
Konkurs na najładniejszy pierniczek.
Na początku grudnia w ramach projektu - Szkoła Promująca Zdrowie ogłosiliśmy konkurs na najładniejszy pierniczek. W konkursie udział wzięli uczniowie naszej szkoły. Wszystkie pierniki były piękne i prezentowały się jak z cukierni. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy. Na zwycięzców czekają nagrody i dyplomy. Wszystkie pierniki trafiły do pensjonariuszy DPS w Wejherowie.
ZDROWE ŚNIADANIE NAUCZYCIELI - DRUGA EDYCJA
W środę 19 stycznia, w szkole podstawowej odbyła się druga edycja akcji prozdrowotnej "Zdrowo i wesoło, czyli II śniadanie nauczycieli". Nauczyciele tym razem wykazali się dużą kreatywnością - w lunchboxach nie zabrakło, kolorowych owoców, warzyw i zdrowych przekąsek. Ogromnie cieszymy się, że coraz więcej pedagogów dołącza do akcji i promuje zdrowe nawyki żywieniowe- oby zdrowe śniadanie towarzyszyło nam każdego dnia w naszej codziennej pracy i było przykładem dla naszych uczniów.
"Śniadanie moc daje"
W ramach Programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie naszej szkole wzięli udział z akcji "Śniadanie moc daje".
Na godzinach wychowawczych uczniowie z przyniesionych produktów przygotowywali śniadania, a przy okazji mogli się dowiedzieć, co zdrowego można zjeść i dlaczego śniadanie jest takie ważne. Własnoręcznie przygotowany posiłek bardzo smakuje.
Badania pokazują, iż dzieci, które jedzą śniadanie przed szkołą, znacznie lepiej radzą sobie na lekcjach, ich pamięć jest lepsza i dłużej potrafią się skoncentrować. Mają również więcej energii i chęci do działania. Drugie śniadanie jest równie ważne jak pierwsze i możemy przygotować je sobie sami.
Zimowy Festiwal Biegowy Ultra Way
Nasz Ośrodek współorganizował Festiwal Biegowy Ultra Way, gdzie udział wzięli nasi uczniowie.
Cykl spotkań "w zdrowym ciele, zdrowy duch" - warsztaty grupowe święty Walenty.
Ferie 2022
Ferie tuż, tuż. Mamy nadzieję, że wszyscy chętnie odpoczną od szkoły i od siebie wzajemnie. Pamiętajcie, że najważniejsze jest Wasze zdrowie i bezpieczeństwo.
Poniżej znajdziecie link do prezentacji.
Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom oraz dyrekcji życzymy udanego wypoczynku.
Tydzień sałatek
Szkoła promuje zdrowie i promuje zdrowe odżywianie. Każdy z nas może przygotować zdrową i smaczną sałatkę. Nie potrzeba dużo składników. Wystarczy odrobina fantazji
i sałatka gotowa. W trakcie przygotowania wszyscy świetnie się bawili. Zobaczcie sami!
W ramach zajęć Szkoły Promującej Zdrowie chłopcy z internatu przygotowali zdrową, pachnąca i kolorową sałatkę owocową. Wszyscy pracowali z zapałem. Salatka byla przepyszną, taka trochę wiosenna. Szybko zniknęła z talerzy.
Dzisiaj w internacie dziewczęta przygotowały smaczną i
zdrową sałatkę grecką.
Dzisiaj w internacie dziewczęta tym razem wykonały pyszną sałatkę owocową.
Zbliżają się Święta Wielkanocne - zaczynają się przygotowania... Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej już wysiali rzeżuchę.
Wielkanocne warsztaty
Wielkanocne warsztaty kulinarne.
„Aktywne przerwy” Szkoły Promującej Zdrowie to świetny pomysł na spożytkowanie energii, szczególnie między lekcjami, które wymagają od uczniów skupienia i głównie siedzenia w ławce. W naszej
szkole podczas przerw są ciekawe zabawy ruchowo - taneczne, zajęcia na świeżym powietrzu, zagadki logiczne, łamigłówki i kreatywne zadania- wyzwania dla każdego ucznia.
Spotkanie się z pielęgniarką szkolną W ramach działań promujących zdrowy styl życia, spotkaliśmy się z pielęgniarką szkolną - panią Bernadetą Papke. Głównym celem spotkania było uświadomienie dzieciom potrzeby dbania o zdrowie poprzez zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa zdrowa żywność oraz w jaki sposób same mogą wpływać na swoje zdrowie poprzez dokonywanie właściwych wyborów żywieniowych (ograniczenie słodyczy, spożywanie owoców i warzyw).
Zajęcia z hipoterapii są ulubionym zajęciem pozalekcyjnym.
WIOSNA
Aktywnie przywitaliśmy Wiosnę w ośrodku. Były wspólne zabawy integracyjne i oczywiście ognisko.
Nadeszła wiosna na którą tak wszyscy czekaliśmy. Piękna pogoda zachęca do nauki na świeżym powietrzu. Nic nie jest tak przyjemne jak nauka połączona z pracą w ogródku.
Wiosna na sportowo - integracja uczniów.
Zabawy podwórkowe - innowacja.
W ramach innowacji pedagogicznej "Wieżowiec' poznajemy zabawy popularne w dwudziestoleciu międzywojennym.
Zabawy ruchowe.
Zajęcia rekreacyjne na bowlingu.
MECZ SPARINGOWY!
Dzisiaj odbył się kolejny mecz sparingowy: ministranci kontra OSW 2. Dzisiejszy wynik to 9:6 dla naszych chłopaków z ośrodka.
Przemarsz naszych uczniów podczas obchodów dnia świadomości autyzmu połączony z warsztatami w szkole ponadpodstawowej dot. neuroróżnorodności.
Zdrowe koktajle
W kwietniu uczniowie naszej szkoły miały możliwość poznania pana tajników związanych z życiem pszczół oraz produkcją miodu. Dzięki opowieściom pszczelarza dzieci zdobyły wiele cennych informacji i ciekawostek z życia pszczół. poznały fascynujący świat tych owadów. Dowiedziały się dlaczego pszczoły tańczą, ile kwiatów muszą odwiedzić aby zebrać kropelkę miodu, czego się uczą w ulu, czym się żywią, jak spędzają zimę i jak powstaje miód. Miały możliwość zobaczyć strój pszczelarza – przymierzyć go, oraz obejrzeć przybory, których używa w swojej codziennej pracy: dymkę zwaną podkurzaczem, ramkę i dłuto.
Spotkanie zakończyło się degustacją chleba z miodem.
Najważniejszym jednak przesłaniem spotkania było uświadomienie najmłodszym, jak ważne jest istnienie pszczół dla ludzi.
W ramach Szkoły Promującej Zdrowie w terminie od 26.04 do 29.04.2022r odbyło się szkolenie nauczycieli, pracowników administracji i obsługi z zakresu żywienia.
Pracownicy naszej szkoły poznali podstawowe zasady zdrowego żywienia, które przedstawiła dr Aleksandra Pięta z Krakowa. Szkolenie przeniosło nam sporą dawkę wiedzy, którą teraz możemy wykorzystać w pracy i życiu osobistym.
Wizyta w przychodni lekarskiej " Bukowa"
W ramach integracji ze społecznością lokalną, uczniowie skorzystali z możliwości spotkania z p. pielęgniarką w Przechodni lekarskiej " Bukowa". Pielęgniarka wyjaśniła na czym polega jej praca. Uczniowie uzupełnili swoją wiedzę na temat profilaktyki zdrowia i dowiedzieli się jak zapobiegać chorobom.
W ramach " Szkoły Promującej Zdrowie" pracownicy naszego Ośrodka wykorzystując piękną majowa pogodę udali się na
rajd rowerowy. Uczestnicy propagując zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek na łonie natury pokonali kilkanaście kilometrów do Ośrodka Edukacji Przyrodniczno-Leśnej Muza. Spotkanie przyczyniło się do poprawy samopoczucia, pogłębiło więzi oraz zachęciło nas do dalszych wyjazdów.
ZAWODY UNIHOKEJA
Turniej międzklasowy w unihokeja.
Pomorskie Żagle Wiedzy
Pomorskie Żagle Wiedzy - kształtujemy kompetencje kluczowe uczniów poprzez edukację morską i żeglarską.
Publiczna autoprezentacja SzPZ 20 maja 2022 r. w hali sportowej naszej szkoły odbyła się publiczna prezentacja osiągnięć i wyników autoewaluacji działań Szkoły Promującej Zdrowie. Uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna oraz zaproszeni goście. Podczas uroczystości pokazaliśmy slajdy z naszych działań z ostatnich trzech lat oraz przedstawiliśmy wyniki badań. Po oficjalnej części wystąpili nasi uczniowie z krótkim programem artystycznym. w drugie części uroczystości uczniowie wzięli udział warsztatach oraz grach i zabawach sportowych.
Wycieczka do Malborka
W dniu 31 maja odbyła się wycieczka dydaktyczna klas I-III w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. ,,Poznaj Polskę". Zwiedzaliśmy Muzeum Zamkowe w Malborku i Zespół Pocystersko-Katedralny w Pelplinie. ,,Piękna nasza Polska cała..."
Rok szkolny 2022/2023
Plan działań na rok szkolny 2022/2023
Obóz letni 2022
Pobyt w Karpaczu to również wiele emocji sportowych. Turniej w tenisie stołowym.
Sprzątanie świata – Polska
„Sprzątanie świata – Polska” o wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jak co roku przyłączamy do tej Akcji. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
Rowerem po zdrowie
W Ośrodku Szkolno Wychowawczym dla niesłyszących i słabosłyszących w Wejherowie odbyła się II edycja rajdu rowerowego "Rowerem po zdrowie".
Założeniem rajdu jest zachęcenie rodziców naszych uczniów, jak i samych uczniów naszego ośrodka do aktywnego spędzania czasu. W rajdzie biorą, również udział nauczyciele i pracownicy Ośrodka.
W sobotę 24 września wystartowało pięć osób. W składzie: jeden nauczyciel, 3 uczniów oraz jeden rodzic. Trasa, była zaplanowana na 17 km (Ośrodek- Muza; Muza- Ośrodek). Zaangażowanie grupy, było w 100%, co pozwoliło na pokonanie trasy w półtorej godziny - co uważamy za sukces!
Mamy nadzieję, że kolejna edycja, będzie opiewać o większą liczbę uczestników, co pozwoli na wspólne spędzanie czasu w doborowym towarzystwie!
Wycieczka do Sopotu
Szkolny ogródek
Wykopki 2022
W ramach programu SzPZ zespoły klas terapeutycznych pojechały na wykopki do Domatówka. Do wspólnego zbierania ziemniaków zaprosiła nas mama naszych uczennic Oliwii i Agatki Rohraff. Po wykopkach było ognisko i miłe przyjęcie w specjalnie przygotowanym namiocie.
HORTITERAPIA Z WOLONATARIUSZAMI ING
01 października z inicjatywy pani dyrektor Eweliny Lulińskiej oraz Rady Rodziców odbyły się na terenie ośrodka warsztaty dla rodziców naszych uczniów. Wspieranie rodziców przez szkołę to jeden z najlepszych sposobów na tworzenie warunków dla optymalnego rozwoju dzieci i młodzieży. Warsztaty były przede wszystkim okazją do spotkania integracyjnego w gronie rodziców , wymiany doświadczeń, nazwania trudności związanych z wychowywaniem niepełnosprawnych dzieci. Podczas spotkania nie zabrakło czasu na słodki poczęstunek oraz wspólne biesiadowanie przy ognisku . Rodzice mogli posmakować szkolnej zupyjak też innych przysmakówprzygotowanych przez nasza kuchnię. W atmosferze wspólnej zabawy była sposobność bliżej poznać się , pobyć ze sobą
W części teoretycznej spotkania- pedagog, pani Beata Duszyńska udzielała informacji na temat możliwości i sposobu udzielania wsparcia dla rodziców przez instytucje zewnętrzne powołane do opieki nad rodziną tj.: m in. MOPS, PCPR ,PFRON
W gazecie" Magazyn Solidarność" ukazał się wywiad z naszym nauczycielem panem Kamilem Kaluzińskim, który jest w zespole Szkoły Promującej Zdrowie.
Projekt "Pomorskie żagle wiedzy" daje ogromne możliwości rozwijania zainteresowań i naukowych pasji wśród dzieci i młodzieży naszego Ośrodka. Dzięki udziałowi w tym przedsięwzięciu uczniowie klas IVa, Vb, VIa i VIIa mogli poznać tajemnice Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców oraz spędzić aktywnie czas na gdyńskiej plaży. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki do Akwarium Gdyńskiego.
Tydzień ziemniaka rozpoczęliśmy od przygotowania smacznych sałatek. Młodsi uczniowie zrobili ciekawe prace plastyczno - techniczne. Zakończeniem ziemniaczanego tygodnia byly zawody sportowe oraz ognisko. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Galeria zdjęć - Tydzień ziemniaka 2022
8 listopada
obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
W tym dniu chłopcy z I, II i III grupy przygotowali w internacie pyszną domową pizzę ze zdrowymi dodatkami. Wychowankowie chętnie angażowali się w pracę pokazując swoje kulinarne zdolności. Pizza wszystkim smakowała, szybko zniknęła z blach.
21 listopada z okazji
Dnia Życzliwości uczniowie z klasy 5b i 4b przypominali koleżankom i kolegom, czym jest życzliwość. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Nasza szkoła została udekorowana informacjami na temat życzliwości, wesołymi odrywankami, cytatami i przysłowiami o dobroci, życzliwości i uśmiechu.
Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. W naszej szkole dzień zabawnych wróżb rozpoczął się dzisiaj. Uczniowie klas Spa Spb, Spc, Spd i 2 ZW wraz z nauczycielami spędzili czas ucząc się, a jednocześnie świetnie się bawiąc.
Mikołajowi bardzo zależy na zdrowiu i doskonałej kondycji dzieci, dlatego wspólnie ze swoimi pomocnikami-nauczycielami wychowania fizycznego zorganizował Mikołajkowy Turniej Badmintona. Dlaczego badminton? Bo to sport wzmacniający szybkość, koordynację, myślenie, a przede wszystkim dający poczucie szczęścia.
Czy dostaliście lepszy prezent od Mikołaja niż dawka zdrowia i moc szczęścia? Chyba nie !!!
Zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z dzisiejszych Mikołajek...
Ulubione
zajęcia rozwijające umiejętności kulinarne uczniów z klasy 3a oraz 3b z ogromną radością ugotowaliśmy spagetti.
Zdrowe przekąski uczniów
Warsztaty "Ile zawdzięczamy morzu?" oraz wycieczka z doradztwa zawodowego. Uczniowie Szkoły Podstawowej realizują program Pomorskie Żagle Wiedzy. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Promując zdrowy styl życia nauczyciele Szkoły Podstawowej i Internatu wzięli udział w fantastycznym szkoleniu prowadzonym przez panią dr Iwonę Bonisławską pt.
”W lecie czy w zimie dobrze się bawimy i aktywnie ćwiczymy”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Szkolenie kadry w ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie
W grudniu odbyło się szkolenie e-learningowe "Zasady zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025", które zostało zorganizowane przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB. Wzięło w nim udział 70% wszystkich pracowników Szkoły Ponadpodstawowej i Internatu. W ramach szkolenia omówiono między innymi:
- zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze u dzieci i młodzieży,
- rolę edukacji żywieniowej w szkole i przedszkolu oraz przykłady jej dobrych praktyk,
- opodatkowanie żywności o ubogiej wartości odżywczej jako strategii profilaktyki chorób cywilizacyjnych,
- aktywność fizyczną – niezbędny warunek prawidłowego rozwoju organizmu,
- kondycję psychiczną dzieci i młodzieży w wirtualnym świecie i kontaktach online.
„Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie”
Z nieukrywaną dumą i radością pragniemy poinformować, że w środę 18 stycznia 2023 roku w Ministerstwie Edukacji i Nauki, podczas uroczystej gali, pani Dyrektor Ewelina Lulińska odebrała z rąk wiceminister Marzeny Machałek „Krajowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie” przyznany Szkole Podstawowej nr 10 w Specjalnym Ośrodku Szkolno -Wychowawczym nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących im. Jana Siestrzyńskiego w Wejherowie. Znaleźliśmy się w gronie 14 przedszkoli i 33 szkół, które zostały wyróżnione tym wyjątkowym certyfikatem. Wręczone certyfikaty zostały przyznane w 2022 roku przez Ministra Edukacji i Nauki na podstawie rekomendacji Centralnej Kapituły działającej przy Ośrodku Rozwoju Edukacji. Uzyskane wyróżnienie stanowi zwieńczenie wspólnej i wielopłaszczyznowej pracy dyrekcji, koordynatora zespołu oraz całej społeczności szkolnej na rzecz promocji zdrowia. W imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty w gali wzięła udział pani Teresa Burczyk, starszy wizytator KO, pełniąca funkcję wojewódzkiego koordynatora ds. przedszkoli i szkół promujących zdrowie. Nieoceniona pomoc i wskazówki pani koordynator pomogły osiągnąć naszej placówce ten wspaniały sukces.
Zima lubi dzieci najbardziej na świecie.
Zabawy na śniegu kształtują pomysłowość i rozwijają wyobraźnię. Każda zimowa aktywność przynosi radość i zadowolenie. Uczniowie naszej szkoły korzystają z zimowej aury ...
Aktywne przerwy mogą być muzyczne. Wspólny śpiew (miganie), granie i taniec łączy i wprowadza rodzinną i ciepłą atmosferę.
2.02.2023 r. obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Cienkie, delikatne i chrupiące na brzegach ciasto z pysznym owocowym nadzieniem smakowało wyśmienicie, a co najważniejsze było łatwe do wykonania.
W tłusty czwartek zamiast objadać się pączkami - wybraliśmy grę w unihokej. Emocje i rywalizacja dodały nam energii, otrzymane medale dały siły do dalszej nauki!
Bal karawałowy klas IV - VIII
Wycieczka po Wejherowie
Nasze wielkanocne wypieki
Klasy 1-3 wraz z wychowawcami oraz klasy specjalne wzięły udział w wielkanocnym turnieju sportowym. Sportowe zabawy oraz zawody na świeżym powietrzu przyniosły nam dużo radości.
Aktywne zabawy w Galerii Metropolita
Relaks w Metropolii
Spacer po Wejherowie
Aktywne przerwy.
Wymiar zajęć wychowania fizycznego w szkołach podstawowych to zaledwie cztery godziny w tygodniu – i to jest zdecydowanie za mało.
Uczniowie chętnie korzystają z aktywnych sposobów spędzania przerw międzylekcyjnych, zapobiegający uczniowskiej nudzie. Mamy nadzieję, że w ten sposób chociaż na chwilę, oderwiemy uczniów od telefonów komórkowych i laptopów.
Wycieczka do Centrum Nauki i Eksperymentu w Gdyni
Wycieczka do Centrum Nauki i Eksperymentu w Gdyni
Spacer po lesie i niebieskie igrzyska
Ciasteczka na Dzień KobietPodczas zajęć kulinarnych w internacie chłopcy zrobili niespodziankę dla swoich koleżanek. Upiekli zdrowe, bo małokaloryczne ciasteczka w zachwycających kształtach: sukienek, szpileczek, flakoników.
Zdrowe przekąski - zdrowe soki
Wyjazd do Nadleśnictwa Strzebielino w Luzinie
Nasz ogródek
Klasa 1a I 1b robiły kolorowe galaretki z owocami
19 maja 2023 roku w OSW nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie SP odbył się
Piknik Naukowo-Żeglarski, podsumowujący projekt realizowany przez samorząd województwa pomorskiego, „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Imprezę zaszczycili obecnością Wicemarszałek Województwa Pomorskiego pan Józef Sarnowski, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu pan Adam Krawiec oraz Wójt Gminy Wejherowo Przemysław Kiedrowski. Więcej:
https://bit.ly/3OCTAH0
PIKNIK NAUKOWO - ŻEGLARSKI W PUCKU
3 czerwca grupa naszych młodych żeglarzy wzięła udział w Pikniku Naukowo- Żeglarskim w Szkole Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego w Pucku. Było to kolejne wydarzenie odbywające się w ramach projektu Pomorskie Żagle Wiedzy. Uczestnicy pikniku rozwiązywali zadania związane z tematyką morską, uczyli się wiązać węzły, słuchali morskich opowieści i szant. Dodatkową atrakcją były zabawy na dmuchanej zjeżdżalni i gra terenowa na terenie miasta.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplom, pamiątkowy puchar i drobne upominki.
Praca konkursowa Kubusiowi Przyjaciele Natury
Z okazji Dnia Dziecka Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku zaprosiła uczniów szkoły podstawowej na festyn zabaw i gier ruchowych. Uczniowie klas 1-8 naszego Ośrodka chętnie z tego zaproszenia skorzystali. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Dzień Dziecka zespołów terapeutycznych.
W Dniu Dziecka na zaproszenie PEWIK GDYNIA uczniowie klas terapeutycznych udali na się na warsztaty do Stacji Uzdatniania Wody. Na naszych uczniów czekały gry i zabawy sportowe oraz pokaz baniek. Były też inne atrakcje takie jak malowanie twarzy czy własnoręcznie przygotowana lemoniada ze świeżych owoców.
Robienie kanapek najmłodszych uczniów.
Sadziliśmy cebulki, z których wyrósł szczypiorek na kanapki.
Piknik połączony z zajęciami na świeżym powietrzu.
Zaczynamy
sezon rowerowy. Pan Grzegorz uczył chłopców jak przygotować rower do jazdy. Pod jego nadzorem wychowankowie wymienili dętkę i dopompowali opony. Próby jazdy odbyły się na boisku szkolnym, gdzie zostało urządzone miasteczko ruchu drogowego.
Nordic walking
Skład Zespołu SZ P Z w roku szkolnym 2023/2024:
Marzena Hennig - wicedyrektor
Anna Maciejewska - nauczyciel koordynator SZPZ
Katarzyna Penkowska - nauczyciel
Anna Lietzau - nauczyciel
Zyta Dzienisz - nauczyciel
Agnieszka Żukowska - nauczyciel
Anna Szymerowska - nauczyciel
Kamil Kaluziński - nauczyciel
Alicja Zielińska - wychowawca grup wychowawczych
Marta Pomichowska - wychowawca grup wychowawczych
Bernadeta Papke - pielęgniarka
Jolanta Frankowska - pracownik obsługi
Zbigniew Laga - Intendent
Żaneta Myszk - rodzic
Małgorzata Słomińska - uczennica
Program Szkoły Promującej Zdrowie na rok szkolny 2023/2024Jesienne warsztaty kulinarne- ciasteczka owsiane z jabłkiem i cynamonem
Aktywne przerwy
Szkolne wyjście - Wodne ogrody
Piramida żywienia
Wycieczka do Gowińskiej Zagrody
04.10.2023 - wycieczka klas 2a, 2b i 2c/3b do Gowińskiej Zagrody na zajęcia edukacyjne o warzywach okopowych oraz na wykopki.
16 października to Dzień Chleba. Z tej okazji klasy SpC i SpD zaprosiły przedszkolaków z Fundacji Uśmiech Dziecka na wspólne wypiekanie chleba i bułeczek. Starsi Uczniowie świetnie sprawdzili się w roli opiekunów młodszych dzieci. Przedszkolakom bardzo podobała się nasza szkoła, są chętni by ponownie nas odwiedzić i zdobywać nowe umiejętności pod okiem Naszych zdolnych Uczniów.
Zdrowe sałatki - TYDZIEŃ ZIEMNIAKA
Ciasto ze śliwkami
DZIEŃ ZIEMNIAKA
Tradycyjnie jak co roku w naszej szkole odbył się SPORTOWY DZIEŃ ZIEMNIAKA. Z powodu deszczu nie udało nam się zorganizować ogniska. W zamian za to, nasze kochane panie kucharki ugotowały nam ziemniaczki w mundurkach. Potem były zawody sportowe na hali sportowej. Emocji i uśmiechów było co nie miara.
Warsztaty kulinarne klas 2c/3b i 2a. Placuszki dyniowe z serkiem.
Wycieczka do Ośrodka Edukacji Przyrodniczo Leśnej Muza
Okres jesienny to czas, na który przypada prawdziwy wysyp owoców - między innymi jabłka.
Klasy 2a i 2b przyrządziły
pyszne i zdrowe racuchy z jabłkami, które są świetnym pomysłem na śniadanie lub podwieczorek.
Okres jesienny to czas, na który przypada prawdziwy wysyp owoców - między innymi jabłka
Klasy 2a i 2b przyrządziły pyszne i zdrowe racuchy z jabłkami, które są świetnym pomysłem na śniadanie lub podwieczorek.
Mikołajkowe ciasteczka
Zajęcia muzyczno-ruchowe dla klas 1-3
Mikołajkowe wyjście integracyjne klas 2c/3b i 3 a
Mikołajkowy turniej badmintona
Mikołajkowe zajęcia muzyczno-ruchowe
Mikołajki
Zespoły terapeutyczne w tym roku zaangażowały się w #Misję Piernik.
Pięknie udekorowane pierniczki i kartki świąteczne zostały wysłane do samotnych osób z Domu Pomocy w Biłgoraju.
Proste i pyszne ciastka to sprawdzony przepis na szybki deser.
W ubiegłym tygodniu uczniowie klasy 2a i 2b w ramach zajęć kulinarnych upiekli chrupiące ciasteczka z ciasta francuskiego.
Zimowe zabawy na śniegu.
Wycieczka do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko - Pomorskiej w Wejherowie.
Uczniowie klasy 2a i 2b zapoznali się z bogatymi zbiorami muzealnymi dotyczącymi dziedzictwa kulturalnego naszego regionu m.in. tradycyjnymi instrumentami kaszubskimi takimi jak bazuna, ryńczyk, klekotka, czy diabelskie skrzypce.
Na koniec dzieci poznały
"Kaszubskie Nuty"
Spędzamy aktywnie czas wolny.
W dniu dzisiejszym klasy I-III oraz zespoły terapeutyczne udały się do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Pani Bibliotekarka zapoznała uczniów z zasobami biblioteki oraz wyjaśniła znaczenie niektórych symboli znajdujących się na książkach. Przeczytała również Uczniom ciekawą i zabawną historię wilka, który uciekł z książki.
Na koniec spotkania założyliśmy kartę biblioteczną i obiecaliśmy wracać po więcej książek.
Ekologia - dbanie o przyrodę i własne zdrowie.
Dobrych nawyków warto uczyć się od najmłodszych lat – dotyczy to także zasad segregacji odpadów i dbania o środowisko. 26 lutego wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych przez EkoFabrykę w Wejherowie. Formuła zajęć, dzięki wykorzystaniu maty edukacyjnej 3d, została opracowana w taki sposób, by poprzez wykład, zabawę i interakcję przekazać najważniejsze informacje na temat segregacji popularnych odpadów szklanych oraz promować postawy proekologiczne.
Ekologia - dbamy o środowisko i zdrowie. Premiera filmu „ Światozmieniacze”
Gdzie wyrzucić pudełko po pizzy, pojemnik po lakierze do włosów albo co zrobić z bluzą, której już nie używamy? Porady filmowe, jak postępować z odpadami i jak je ograniczyć, przygotowali uczniowie wejherowskiego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. We współpracy z Ekofabryką – Zakładem Usług Komunalnych w Wejherowie powstał 3-odcinkowy film edukacyjny „ Światozmieniacze”.
Premiera filmu mialal miejsce w naszej szkole.
Bezpieczne ferie - prezentacja.
W ramach SzPZ w naszej szkole są tzw "Zdrowe śniadania”. Organizowane są dla uczniów szkoły podstawowej i dla nauczycieli. Dzięki tym działaniom dzieci mają możliwość osiągania coraz większej świadomości w zakresie zdrowego, zróżnicowanego odżywiania. Nauczyciele i wychowawcy klas poprzez wspólne śniadania działają metodą przykładu osobistego w zakresie dobierania odpowiednich produktów pokarmowych oraz wskazują na zdrowy styl, ograniczanie słodyczy, zastępowanie ich owocami i zdrowymi przekąskami. Ponadto, w klasach wczesnej edukacji są prowadzone zajęcia kulinarne, na których dzieci pod nadzorem nauczycieli, wg omówionych przepisów, samodzielnie przygotowywały niskocukrowe, zdrowe posiłki.
Owijki z wosku pszczelego.
Uczniowie klas terapeutycznych nie tylko postawili na spożywanie zdrowych posiłków ale także postanowili zastąpić folię i aluminiowe opakowania zdrową owijką ! Owijki z wosku pszczelego wykonane są z bawełny, które są drukowane wegańskimi farbami i pokryte organicznym woskiem pszczelim, olejkiem jojoba i żywicą drzewną.
Ze względu na różne rozmiary, trzy owijki z wosku pszczelego nadają się do szerokiej gamy produktów spożywczych i cudownie zachowują ich świeżość. Są idealne do pakowania kanapek i przekąsek, owijania miseczek z niezjedzoną porcją obiadu czy nawet małego bochenka chleba. Przy starannej pielęgnacji woskowijki mogą być używane nawet przez dwa lata! Postaw na owijki i zrób cos dobrego dla środowiska!
Szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.
Za nami kurs pierwszej pomocy, który kompleksowo przygotował pracowników naszej szkoły do skutecznego reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Kurs ten skupiał się na praktycznym podejściu do tematu, bazując na najnowszych standardach i wytycznych medycznych. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Warsztaty kulinarne klas specjalnych.
Film pt. „Skąd biorą produkty ekologiczne”
Warsztaty kulinarne klasy SpC
Walentynkowe Zawody w Unihoka. Na sportowo, na wesoło z sercem na dłoni.
Zabawa karnawałowa.
Prace w ogrodzie.
Wielkanocne warsztaty ekologiczne.
Przygotowania do Świąt Wielkanocnych już w pełni. Dzisiaj uczniowie klas specjalnych oraz klas 3a i 3b wykonali prezenty dla rodziców - zajączki i kurki. Zapraszamy do fotorelacji.
Ćwiczenia motoryki dużej podczas zajęć rewalidacyjnych.
Kulinarne zajęcia klas pierwszych.
Uczniowie klas pierwszych wybrali się do pracowni gastronomicznej na zajęcia kulinarne. Zrobili smaczne i zdrowe placki bananowe oraz owocowo-warzywny sok.
Kulinarne zajęcia klas pierwszych.
Ruch na świeżym powietrzu.
U pielęgniarki szkolnej – czyli kontrolujemy wagę.
Wyjście klas 1-3 SP do biblioteki.
Kiedy deszcz za oknem czyli nasze piękne prace - orchidea.
Wielkanocne, kulinarne warsztaty uczniòw klas specjalnych - czyli zdrowie na talerzu.
Zdrowie na wielkanocnym talerzu- jajeczne muffiny.
Nic tak pięknie nie wygląda i tak pysznie nie smakuje jak sałatka owocowa pełna witamin przygotowana przez uczniów.
W ramach spotkań integracyjnych Zespoły SpC i SpD miały okazję wziąć udział w warsztatach samodzielnego przygotowania tabliczki czekolady w Fundacji Uśmiech Dziecka. Dowiedzieliśmy się, że spożywanie 2 kostek gorzkiej czekolady dziennie bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz funkcjonowanie mózgu.
Pierwszoklasiści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach senso-plastycznych. Pod okiem pani Agnieszki wykonaliśmy pyszne jadalne farby oraz farby, które pod wpływem wysokiej temperatury rosną. Pobudziliśmy nie tylko zmysł wzroku, ale również smaku, węchu i dotyku.
Szukanie wielkanocnego zajączka
Zdrowe przekąski
Zespoły Terapeutyczne wybrały się dzisiaj na wycieczkę do Gowińskiej Zagrody Edukacyjnej. Wszystkich oczarowało to miejsce, które jest pełne życia dzięki zwierzętom gospodarskim, ptactwu,a także bujnej roślinności. Oprowadziła nas bardzo sympatyczna pani Danuta, która w prosty sposób wyjaśniła naszym Uczniom jak funkcjonuje gospodarstwo. Udało nam się rówież wykonać piękne kwietne makramy, które będą Uczniom przypominać o tym cudownym miejscu.
Pyszne gofry klas 1
18 kwietnia zespół "Astra" reprezentował szkołę podstawową na XXVII Festiwalu Piosenki Marynistycznej "Łajba 2024" w Słupsku. Impreza miała charakter regionalny i obejmowała swoim zasięgiem całe Pomorze. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Minister Edukacji Narodowej Pani Barbara Nowacka. Festiwal "Łajba 2024" jest jedną z najpiękniejszych form wyrażania emocji, wiedzy o Pomorzu i przywiązania do morza. Nasi uczniowie stanęli w szranki z trzynastoma zespołami. Udało się!!!!! Otrzymaliśmy wyróżnienie!!! Już sam udział, w tak prestiżowym wydarzeniu był dla naszych wychowanków wielkim wyzwaniem. Natalia Stepanik zaśpiewała "Kołysankę" Andrzeja Koryckiego, natomiast Julia, Marek, Anita, Julka, Maciek i Kazik przedstawili utwór w języku migowym. Było pięknie . Wszyscy dobrze się bawili. Ahoj przygodo!!!
Aktywne przerwy
Pomiar wzrostu i wagi
Dzisiaj na zajeciach uczniowie klasy 3a zastanawiali sie jakie dzialania, aktywnosci zagwarantuja im zdrowie. Nasze rozwazania ujelismy w 5 krotkich haslach. Ustalilismy ze zdrowiu sluzy: odpoczynek, wlasciwe odzywiania, ruch i sport, regularne badania oraz higiena ciala. Podumowaniem naszej pracy byla wspolnie wykonana gazetka.
Korzystając z pięknej pogody nauczyciele wraz z uczniami postanowili zjeść drugie śniadanie na świeżym powietrzu.
Dnia 25 maja 2024 roku odbył się rajd rowerowy "Rowerem Po Zdrowie". W wydarzeniu wzięło udział 17 uczestników, którzy mieli okazję cieszyć się piękną pogodą oraz towarzystwem pracowników Ośrodka.
Start rajdu miał miejsce przed Halą sportową OSW nr 2 w Wejherowie. Trasa liczyła 23 km i prowadziła w stronę Darzlubia, przechodząc przez malowniczy las. Rowerzyści mogli podziwiać urokliwe krajobrazy oraz cieszyć się kontaktem z naturą, co dodatkowo podniosło walory rekreacyjne wydarzenia. Atmosfera była doskonała, a uczestnicy z entuzjazmem pokonywali kolejne kilometry, czerpiąc radość z aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Nasi uczniowie narzucili mocne tempo jazdy, co organizatorów miło zaskoczyło. Rajd zakończył się w Ośrodku, pozostawiając w uczestnikach miłe wspomnienia i zachęcając do udziału w kolejnych edycjach.
Promujemy zdrowy tryb życia - kupujemy lokalne produkty z polskich gospodarstw.
Wiosenna sałatka.
22 maja na hali sportowej odbyło się spotkanie uczniów klas I-III oraz zespołów terapeutycznych. Wychowankowie podczas wspólnej zabawy doskonalili swoje umiejętności ruchowe tj. bieganie, skakanie, łapanie, czołganie się. Zmagania wszystkich uczestników odbywały się w miłej, wspierającej atmosferze i dostarczyły naszym uczniom wielu pozytywnych emocji i wrażeń.
Rok szkolny 2024/2025
W ubiegłym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły przystąpili do ogólnopolskiego Programu „Sportowe Talenty”, który jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej. Celem programu jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej uczniów. Wyniki testów, datę ich przeprowadzenia oraz masę ciała i wiek ucznia nauczyciele wprowadzili do systemu teleinformatycznego „Sportowe Talenty”.
Wyniki badań sprawnościowych jednoznacznie wskazują na stan zdrowia (sprawność fizyczną) naszych uczniów. Z uwagi na specyfikę szkoły, występujące dysfunkcje u dzieci wynikające z różnego rodzaju niepełnosprawności (niesłyszący, słabosłyszący, autyzm, afazja, FAS, Asperger, niepełnosprawności intelektualne i sprzężone) oraz zaburzenia emocjonalne uważamy, że w roku szkolnym 2024/2025 należy kontynuować usprawnianie ruchowe naszych uczniów.
W maju br. została przeprowadzona ewaluacja, która również wskazuje na potrzebę zwiększenia aktywności nie tylko naszych uczniów ale również całej społeczności szkolnej.
Zespół ds. Promocji Zdrowia wybrał priorytet: Obniżona sprawność fizyczna uczniów.
W związku z powyższym jako cel SZPZ w roku 2024/2025 proponujemy:
Wzrost aktywności ruchowej uczniów. Zachęcanie całej społeczności szkolnej do zwiększonej aktywności fizycznej.
W załączniku plan pracy SZPZ na ten rok szkolny.
Skład zespołu SZPZ w szkole podstawowej:
- Marzena Hennig – wicedyrektor,
- Anna Maciejewska – nauczyciel,
- Katarzyna Penkowska – nauczyciel,
- Anna Lietzau – nauczyciel,
- Zyta Dzienisz– nauczyciel,
- Elżbieta Basaj-Hadam – nauczyciel,
- Agnieszka Hartung – nauczyciel,
- Agnieszka Bisewska – nauczyciel,
- Katarzyna Michanowicz – nauczyciel,
- Kamil Kaluziński – nauczyciel wf,
- Alicja Zielińska – wychowawca grup wychowawczych,
- Magdalena Hnatow – wychowawca grup wychowawczych,
- Marta Pomichowska – nauczyciel,
- Bernadeta Papke – pielęgniarka,
- Monika Kierznikiewicz – pracownik obsługi (pomoc nauczyciela),
- Zbigniew Laga – intendent,
- Karolina Rohraff – rodzic,
- Kornelia Szachta-Nowak – uczennica.
Koordynatorem SZPZ pozostaje Anna Maciejewska
Wycieczka do Mini Zoo Kalinkowo
W poniedziałek, 30 września, podsumowaliśmy zajęcia, które odbywały się w ramach Zielonej Szkoły w Chmielnie. Oglądaliśmy zdjęcia i podziwialiśmy instrumenty wykonane przez uczniów pod kierunkiem pana Tadeusza Makowskiego – gawędziarza, znawcy kultury i języka kaszubskiego. Z uśmiechem na twarzach wspominaliśmy wspólne poranne ćwiczenia, pyszne posiłki, a także naukę i pełne radości zabawy.
Dzień jabłka w świetlicy.
27 września nasza placówka po raz pierwszy dołączyła do obchodów Europejskiego Dnia Sportu Szkolnego (European School Sport Day - ESSD)!
To wyjątkowe święto ruchu jednoczy dzieci z całej Europy, a nawet z Ameryki Południowej, Afryki i Azji. W zeszłym roku wzięły w nim udział aż 41 krajów z różnych zakątków świata, także my staliśmy się częścią tej międzynarodowej inicjatywy!
W tym roku Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym UNICEF Polska.
Celem ESSD jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej, a tegorocznym tematem przewodnim jest „edukacja w ruchu”. W związku z tym, w ostatni piątek września w naszej placówce królowały zajęcia w ruchu.
Aby umilić sobie Dzień Chłopaka klasy I przygotowały dzisiaj pyszne, zdrowe lody sorbetowe.
Międzynarodowy Dzień Głuchych
Dziś po raz kolejny z wielką radością, obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Głuchych.
W czasie uroczystości posłuchaliśmy zadziwiającego wywiadu z naszą niedosłyszącą nauczycielką. Wszystkie dzieci za udział w konkursie otrzymały smaczne owoce.
Kolejny dzień Zielonej Szkoły rozpoczęliśmy energiczną rozgrzewką, tym razem panem Kamilem.
Po śniadaniu poznaliśmy chmielńskie legendy po czym rozpoczęliśmy grę terenową "Kaszebscze klamoty", która pochłonęła nas całkowicie.
Klasy SPa i SPb wybrały się na wycieczkę do Akwarium Gdyńskiego. Uczniowie mieli okazję podziwiać różnorodne gatunki ryb oraz ich środowisko naturalne. Wycieczka dostarczyła wielu wrażeń.
Wyjście na basen.
W ramach obchodów Dnia Ziemniaka klasy I spotkały się w internackiej kuchni, aby wspólnie wykonać stworki i zwierzaki z gotowanych ziemniaków i innych warzyw.
Aktywna przerwa
DZIEŃ ZIEMNIAKA, a właściwie cały tydzień
Z tej okazji w Szkole Podstawowej odbyły się:
- zawody sportowe,
- zajęcia plastyczne,
- zajęcia kulinarne.
Hortiterapia
Jeszcze w tym tygodniu zdążyliśmy zasadzić przy szkolnym ogródku cebulki kwiatów.
Będziemy bacznie je obserwować.
Wiosną, poinformujemy Was o efektach Naszej pracy.
Pierwszoklasiści w ogólnopolskim programie edukacyjnym Akademia Bezpiecznego Puchatka
W dniu dziejszym odbyła się lekcja o bezpieczeństwie na drodze i pozycji ochronnej ,,na żółwia” w sytuacji ataku agresywnego psa.