Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Comenius

Spotkanie we Frankenthalu 10-20 grudnia 2013 roku
W dniach 10-20 grudnia 2013 roku pięcioro uczniów ze SOSW nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie Kinga Cybula, Wioleta Dolna, Natalia Lewandowska, Krystian Buza i Kostek Żołnierewicz wraz z nauczycielami Ewą Macek i Maciejem Zagórowiczem uczestniczyło w międzynarodowym spotkaniu w ramach projektu Comenius. Młodzież z czterech krajów: Niemiec, Turcji, Węgier i Polski brała udział w przedstawieniu na podstawie bajki ‘Rumpelstiltskin’. W przedstawieniu brało udział około 50 uczniów z Niemiec, pięcioro uczniów z Polski, pięcioro uczniów z Turcji i siedmioro uczniów z Węgier.
W pierwszym tygodniu wizyty młodzież uczestniczyła w próbach do przedstawienia. W piątek (13.12.2013) odbyła się próba generalna, którą obejrzało około 400 dzieci z różnych szkół we Frankenthalu. W sobotę, podczas dnia otwartego dla rodziców w Instytucie, miała miejsce uroczysta premiera. Przedstawienie zostało wystawione 11 razy i obejrzało je około 4500 osób. 
Nad całym przedsięwzięciem czuwała grupa nauczycieli z 4 państw biorących udział w projekcie.

W dniach 17-21 czerwca 2013 r. gościmy w ośrodku bardzo ważne osoby. Odwiedzili nas uczestnicy projektu Comenius: Projekt międzynarodowej współpracy szkół w ramach Programu „Uczenie się przez całe życie” Comenius Wielostronne Partnerskie Projekty Szkół realizowany jest w naszym Ośrodku w latach 2012-2014.Projekt jest programem artystycznym pt. „Niesłyszący uczniowie tworzą teatr dla słyszących (na podstawie bajki braci Grimm „Rumpelstiltskin”), realizowanym przez uczniów wszystkich szkół partnerskich. Efektem końcowym projektu ma być przygotowanie przedstawienia „Rumpelstiltskin”, zaprezentowanego w Instytucie Słuchu i Komunikacji we Frankenthalu w Niemczech w grudniu 2013 r. W tej chwili przyjmujemy  u nas szkole  gości z Węgier, Niemiec i Turcji. Będą mieli okazję zapoznać się z metodami pracy w naszym ośrodku, zwiedzić piękne  zabytki Wejherowa oraz poznać ciekawe okolice naszego regionu. Przede wszystkim mogą obejrzeć wystawę prac plastycznych Międzynarodowego Konkursu który odbył się w ramach projektu na plakat do bajki „Rumpelstiltskin”. Wystawa jest wystawiona w nowej siedzibie WCK – Filharmonii Kaszubskiej, w której  goście mogli również zwiedzić najciekawsze zakamarki… jak różne pracownie artystyczne, sale muzyczne – zobaczyć  jak nowoczesne  centrum kulturalne  wygląda od kuchni.

W dniach 6-12 kwietnia 2013r. nasi uczniowie: Wioletta Dolna, Marta Kaczor, Kostek Żołnierewicz i Krystian Buza, pod opieką wicedyrektor Ośrodka p. Edyty Dawidowskiej i nauczycielki p. Ewy Macek, wzięli udział w kolejnym etapie międzynarodowego projektu „Comenius” dotyczącego współpracy szkół dla niesłyszących.Tym razem gospodarzem spotkania była Szkoła dla Niesłyszących im. Dr Beli Töröka w Budapeszcie. Podczas wizyty studyjnej nasi uczniowie wspólnie z młodzieżą z Węgier i Niemiec uczestniczyli w licznych zajęciach integracyjnych zorganizowanych przez węgierskich nauczycieli. Mieli również możliwość zwiedzania najpiękniejszych miejsc Budapesztu, Esztergomu i Wyszegradu. Czas spędzony u węgierskich przyjaciół pozostawił w sercach wszystkich uczestników niezapomniane wrażenia. Nasz Ośrodek będzie kolejnym gospodarzem projektu.Wizyta gości odbędzie się w czerwcu 2013r.

W dniach 7-13 grudnia 2012 r. nasi uczniowie: Wioleta Dolna, Marta Kaczor, Dawid Damaszke, Bartek Jagielski i Dawid Hnat wraz z opiekunami: wicedyrektorem Ośrodka Panią Edytą Dawidowską oraz nauczycielami Panią Ewą Macek i Panem Maciejem Zagórowiczem gościli w Instytucie Słuchu i Komunikacji we Frankenthalu, w Niemczech. Wizyta związana była z realizacją międzynarodowej współpracy szkół dla niesłyszących w ramach Programu Comenius. Nasi uczniowie zapoznali się ze swoimi niesłyszącymi rówieśnikami z zagranicy, doskonalili umiejętność komunikowania się w języku angielskim podczas wspólnych zajęć i wycieczek, poznali również kulturę innych narodowości. Nauczyciele uczestniczyli w roboczych spotkaniach, dotyczących realizacji wspólnego projektu. Szczególną atrakcją dla wszystkich była premiera świątecznego przedstawienia „Królewna Śnieżka”, przygotowanego przez uczniów Instytutu a także liczne wycieczki do Worms, Heidelbergu, Speyer oraz Strasbourga.

W dniach 07-14 września 2012 r. delegacja naszego Ośrodka wraz z pozostałymi partnerami uczestniczyła w pierwszej wizycie studyjnej programu Comenius „Uczenie się przez całe życie” w Antalyi. Uczestnicy wizyty zapoznali się z funkcjonowaniem systemu edukacji specjalnej w Turcji oraz opracowali szczegółowy harmonogram międzynarodowej współpracy. Mieli również czas na wspólną integrację oraz zwiedzanie Antalyi i okolicy.