Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 dla Niesłyszacych i Słabosłyszących w Wejherowie

Ćwiczyć każdy może

Ogólnopolska Akcja Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu
Cel akcji
Minister Edukacji Narodowej przyznaje tytuł „Szkoła w Ruchu” szkołom, które podejmą działania na rzecz aktywności fizycznej. 
Priorytetem na obecny rok szkolny będzie wzmacnianie i rozwijanie kondycji uczniów i promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród nich. Rok szkolny 2013/2014 został ogłoszony przez Ministra Edukacji Narodowej Rokiem Szkoły w Ruchu.
Podejmowane w ciągu tego roku działania mają:
• uświadomić uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia WF, lecz każda   aktywność fizyczna, podejmowana w ciągu dnia,
• konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia,
• związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem, a zdrowiem, dobrą kondycją i dobrym samopoczuciem,
• uświadomienie uczniom, że aktywny tryb życia jest drogą do osiągania życiowych sukcesów, pozwala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości,
Aktywność fizyczna stanowi kluczowy i integralny składnik zdrowego stylu życia. Bez niej niemożliwa jest jakakolwiek strategia zdrowia, jego utrzymania i pomnażania, a u dzieci – prawidłowy rozwój.. "Aktywność fizyczna, w tym regularne uprawianie sportu, w połączeniu ze zdrowym żywieniem, jest warunkiem zachowania i wzmacniania zdrowia na wszystkich etapach życia człowieka".
Nasz Ośrodek w ramach Roku Szkoły w Ruchu przystąpił do Ogólnopolskiej Akcji Ministra Edukacji Narodowej "Ćwiczyć każdy może". Akcja potrwa do końca marca 2014 r. W tym czasie nauczyciele wychowania fizycznego podejmą różne działania na rzecz aktywności fizycznej uczniów naszej szkoły, które będą dokumentowane (foto, wideo).

AKTUALNOŚCI

Zakończyła się Ogólnopolska Akcja Ministra Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu.
Minister Edukacji Narodowej przyznał naszemu Ośrodkowi tytuł „Szkoła w Ruchu” w związku z podejmowanymi działaniami na rzecz aktywności fizycznej. 
Priorytetem na obecny rok szkolny było wzmacnianie i rozwijanie kondycji uczniów i promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia wśród nich.

WOJ. POMORSKIE - 101 Szkół lub Przedszkoli w Ruchu na 164 zgłoszonych do akcji

Unihokej jest grą dla wszystkich. Jest to gra bezpieczna, wyzwalająca wiele emocji i dająca graczom dużo przyjemności. Jest sportem - zabawą, nacechowaną dużą dynamiką i walorami wychowawczymi. Jak co roku, 27.03.2014 r. odbył się Turniej UNIKOKEJA. Dzięki tego typu formie aktywności sportowej uczniowie pobudzani są do samodzielności, rozwijana jest sprawność fizyczna, budowane jest w młodzieży poczucie własnej wartości i wiary we własne możliwości, wzmaga się integracja uczniów, wzbogacona jest oferta edukacyjna.

Uczniowie i nauczyciele Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących w Wejherowie dbają o to, aby nasza szkoła nie była szkołą gdzie uczeń zdobywa tylko wiedzę przedmiotową, a poza tym panuje w niej ogólna nuda. Ośrodek chce być miejscem, w którym każdy uczeń znajdzie dla siebie coś interesującego. Przykłady  dobrych praktyk szkoły dowodzą, że lekcje z wychowania fizycznego mogą być ciekawe i atrakcyjne. Takimi lekcjami są zajęcia z tenisa stołowego oraz zajęcia kształtujące sprawność kondycyjną w obwodzie stacyjnym.

20 marca 2014 r. w klubie Olimp w Wejherowie odbył się Turniej BowlingowyKręgle (bowling) jest dziś jedną znajatrakcyjniejszych gier towarzyskich i sportowych, to bardzo łatwy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu. Dwugodzinne zmagania z udziałem rodziców pozwoliły wyłonić zwycięzców.
W kategorii – Rodziców:
I miejsce Pani Kamila Schulta; II miejsce Pani Joanna Burchart; III miejsce Pan Jacek Ossowski.
W kategorii szkoły gimnazjalnej:
I miejsce Daria Pietrasik; II miejsce Marzena Fiszk; III miejsce Piotr Kiedrowski.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
I miejsce Przemysław Staniec; II miejsce Konstanty Żołnierewicz; III miejsce ex aequo Mirela Szwarc i Arkadiusz Czyż.
Zaangażowanie uczestników robiło ogromne wrażenie.

14 stycznia 2014 r. uczestniczyliśmy w spinningu (trening na rowerach stacjonarnych). Potrafi dać wycisk! Najpierw rozgrzewka 5 minut lekkiego pedałowania Wydaje się, że to proste prawda? Jednak to wystarczyło, żeby nieźle się zgrzać. Muzyka grała coraz w szybszym tempie, wyczuwamy mocne drgania, ustawiamy rowerek na najwyższy bieg i pedałujemy. Spinning to nie tylko siedzenie i pedałowanie. To naprawdę fajna zabawa, przy której między innymi możemy sprawdzić swoje możliwości. Trening , aby zwiększyć wydolność serca, podnieść nam puls nie ogranicza się tylko do jednego biegu i jednej pozycji. Podczas treningu zmieniamy biegi, raz pedałujemy na stojąco, a raz na siedząco. Absolutnie nie należy do nudnych. Pamiętajmy, systematyczny spinnig to utrata nie tylko ogromnej ilości kalorii, to także przygoda i świetny sposób na rozładowanie się i aktywny relaks. Może spinning stanie się drogą do zdrowia i przyjemności wynikających z systematycznego wysiłku fizycznego.

03 grudnia 2013 r. uczniowie rozpoczęli zajęcia w ramach projektu na basenie w Aqua Parku w Sopocie, bowiem to doskonałe miejsce na wypoczynek połączony z aktywnym sposobem spędzenia wolnego czasu. Młodzież mogła tutaj robić prawie wszystko – począwszy od pływania w basenie, poprzez świetną zabawę na zjeżdżalniach, kończąc zaś na relaksie podczas masażu wodnego. I nawet w najbardziej zimny, wietrzny jesienno – zimowy dzień mogliśmy bez problemu korzystać z tej formy aktywnego wypoczynku.

Wiele lat temu powstał pierwszy obóz sportowo – rekreacyjny dla chłopców i dziewcząt niesłyszących naszego ośrodka. Pomysł okazał się wielkim sukcesem. Rodzice byli spokojni i zadowoleni, że ich dzieci przeżyły wspaniałą przygodę. Wtedy właśnie narodziła się inicjatywa, żeby organizacją obozów zająć się profesjonalnie. To doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek. Najważniejsze jest, by wybrane przez rodziców i dzieci formy zajęć nie tylko sprawiały radość i spełniały marzenia, ale miały także funkcję edukacyjną oraz pozostawiły w pamięci wspaniałe wspomnienia. Podejmowane działania pozwalają na rozwijanie uzdolnień, zainteresowań uczniów, odkrywanie i realizowanie ich pasji. Szkoła staje się dzięki temu miejscem przyjaznym i lubianym przez uczniów. Posiada szeroką ofertę skierowaną do tych, którzy są aktywni. Nasze działania przekonują, że wszystkich nas łączy pasja – a jest nią sport.